Lož ako pracovná metóda, alebo kto zastavil diaľnice.

Autor: Peter Laskovič | 15.4.2011 o 20:20 | Karma článku: 8,27 | Prečítané:  866x

Ako človek s určenými hranicami vkusu som prestal sledovať politické diskusné relácie. Herci sú to otrasní a komparz tiež nestojí zaveľa. Relácie Na telo, alebo O 5 minút dvanásť preto vo svojom internom TV rebríčku radím niekde medzi Profesionálov a Mafstory. Občas sa však treba zaoberať aj obsahom, veď sú to komedianti platení z našich daní a človek sa v prehustenom mediálnom priestore nevyhne Ficovi, ani Šeherezáde. Televízie poznajú spôsoby, ako udržať diváka nalepeného na obrazovke. Existuje tiež niekoľko spôsobov, ako zaujať voliča. Lož je jedným z nich.

Medzi piliere smeráckej propagandy patrí údajný boj proti monopolom a údajná výstavba diaľnic. Keď Fico povie, že za jeho vlády klesla cena plynu o 90%, dostaví sa u diváka podobný efekt, ako keď sa Šeherezáda usmeje na Onura. Nejedno srdiečko sa rozbúší a nejedna slzička uroní. Bývalý premiér vie, že chvíľkové opojenie jeho voličovi nestačí a preto pridáva „postavili sme 150 km diaľnic a 90 km sme rozostavali" Emocionálny orgazmus (možno som skromný) je u diváka na spadnutie. Aký by to však bol príbeh bez zápletky. Fico preto vzápätí dodáva „oni zastavili diaľnice!" Oponent (ak teda vôbec nejaký je) sedí ako priklincovaný v kresle, moderátor radšej obracia list a smsky pribúdajú. Slovensko si zvolilo superstar. Opona padá, herci miznú ktovie kam a divák s napätím očakáva ďalší diel ..frašky. Toľko k scenáru nepodarenej reality show. A realita mimo domu?

 

Oni zastavili diaľnice.

 

To, že národ počúva na slovo „diaľnica" vie Fico od svojho predchodcu, ideového učiteľa a bývalého koaličného partnera Mečiara (teraz na politickom dôchodku). Strýko Mečiar nemal také možnosti, ako svojho času Róbert. Vzhľadom na to, akú politiku robil a kde Slovensko počas jeho vládnutia doviedol (...), bol nútený požičiavať si prostriedky za 30% úrok, tie skončili b*h vie kde a firmy, ktoré diaľnice stavali asi z lojality a budovateľského nadšenia realizovali diela na vlastné triko. K svojim peniazom, ktoré si boli nútené požičať a za ktoré kupovali materiál sa dostali niekedy v roku 2000.

 

Fico prišiel k eurofondom, ako slepé kura k zrnu. V neprebádaných končinách europeňazí sa prísavky rýchlo zorientovali, rýchlejšie ako kontrolné orgány EK. Občas však nejaký dodatok komisia uznala ako neoprávnený a peniaze sa museli vrátiť.  Primárnym poslaním PPP projektov preto bolo obísť európske kontrolné mechanizmy. Peniaze, ktoré mal zohnať víťaz sútaže - koncesionár mali byť hradené výhradne zo súkromných bánk. Taká bola teória sociálnych demokratov pred krízou. Žiadať pôžičku od Európskej banky je pre niekoho, kto chce zarobiť rýchlo a bez zbytočného naťahovania sa predsa len nočnou morou. A preto, hor sa na PPP, aj cestou porušovania zákona o slobodnom prístupe k informáciám a so zmanipulovanými posudkami. Úsmev Šeherezády (BA - KE 2010) urobí s voličom viac, ako niečo, čomu vôbec nerozumie. Kríza však prišla (neočakávaná a neplánovaná zápletka), banky neboli ochotné požičať taký obnos a súdruhovia boli nútení (so všetkým tým bordelom, čo za ten čas stihli urobiť) pokľaknúť pred Európskou komisiou a žiadať o nemožné. Lámal sa rok 2009 a blížili sa voľby. Som si istý, že sami neverili tomu čo robia, ale robiť to museli, aby v očiach národa nestratili budovateľský image. Do Bruselu poslali žiadosť a tá sa im vrátila, pre nedostatočné podklady k vplyvu na životné prostredie. Oni im však všetko poslať nemohli, lebo by ich nakopali do zadku rovno a tak súdruhovia opakovali tú istú tortúru niekoľkokrát, do času kým neprišli voľby. To, ako sa veci vyvíjali, koľkokrát sa posúval termín finančného uzatvorenia a čo bolo dôvodom zániku koncesných zmlúv si môžeme pozrieť tu:

 

1. balík PPP http://www.telecom.gov.sk/index/index.php?ids=80631

3. balík PPP http://www.telecom.gov.sk/index/index.php?ids=92617

 

Odpoveď na Ficovu lož sa zmestí do krátkej oznamovacej vety. Koncesionár nezískal peniaze na projekt, čím nesplnil odkladacie podmienky a zmluva týmto zaniká. Inak povedané, nikto nemohol diaľnice zastaviť, keď ich on so svojou suitou, pre svoj diletantský prístup ani nerozbehol. Tým, že absolútne odignorovali možnosť krachu PPP a nepohli ani prstom pre rozpracovanie financovania prostredníctvom eurofondov navyše urobili všetko preto, aby sa výstavba najbližší rok nerozbehla. Pod zmluvami je podpis ministra Vážneho, tak ako aj pod všetkými dodatkami k 1. balíku, čím stanovil konečný termín finančného uzatvorenia na 31 august 2010. Dva dodatky 3. balíka podpísal minister Figeľ, čím predĺžil termín na finančné uzatvorenie do 15 decembra 2010. Odkladacie podmienky koncesionár nesplnil ani v 3. balíku a zmluva tým zanikla. Podobne a jednoducho sa dá vyvrátiť ďalšia lož bývalého predsedu vlády o dĺžke odovzdaných úsekov.

 

Nevidím dôvod neotrepať to Ficovi pri každej príležitosti o hlavu. Namiesto toho, aby minister Figeľ na klamstvo adekvátne reagoval, správa sa ako prvák, ktorému dá štvrták robiť okraje v zošite. Isteže, nevýhodnosť PPP projektov už nie je ani otázna a Figeľ hrá úlohu záchrancu štátu pred predraženým tendrom. Keď však Figeľ Ficovi oponuje slovami „áno, zastavili sme", čím vlastne tiež klame, mal by si uvedomiť jednu vec. Fico sa otázkou výhodnosti a nevýhodnosti nezaoberá a ani nikdy nezaoberal. Sám je, ako predseda vlády (!) autorom výroku „koho zaujíma, čo tu bude o 15 rokov?". Fico, so svojim tvrdením „oni zastavili diaľnice" nemieri na Figeľa, ale na svojich voličov. Veľmi dobre vie, že opakovaním diaľničnej mantry zbiera body, ale na druhej strane nevie prijať zodpovednosť za výšku ceny za dielo a paradoxne aj za zmarenie vlastného projektu.

 

A čo slovenský volič? Byť voličom Smeru, cítil by som sa klamaním poslanca Fica a jeho poskokov urazený, pretože ich drísty sú určené predovšetkým smeráckemu elektorátu. Ako volič jednej z koaličných strán však tiež nemôžem jasať. Sulík sa prebral až doma pri káve, Figeľ sa neprebral doteraz. Pritom obaja veľmi dobre vedia, čo je obsahom demagógie predstaviteľov Smeru v diskusných reláciach. Človek na ich pozícii musí poznať odpoveď skôr, ako mu niekto položí otázku. Dal som mandát ľuďom, ktorí nie sú schopní čeliť primitívnej lži? Slovenská politika sa dostala do svojho smutného štádia.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Bývalý vyšetrovateľ: Zločinci najradšej obchodujú so štátom, peniaze tam majú isté

V tieňovej ekonomike sa pohybuje veľké množstvo peňazí.

KOMENTÁRE

Nerobme z Kisku dobrého anjela, ide o princíp

To, čo sa urobilo v prípade prezidenta, očakávame aj pri vládnych kauzách.

BLOG INEKO

Máme priveľa magistrov a inžinierov, dlho študujeme a neodmeňujeme úspech

Rozdiely vo vzdelávaní medzi Slovenskom a krajinami OECD.


Už ste čítali?